Galil on Eesti kaitseväge väärikalt teeninud

(Foto: kaitsevägi)

Galil-tüüpi automaadid soetati kaitseväele Iisraeli relva- ja varustusehanke käigus aastatel 1994–1995. Seni olid noore kaitseväe relvastuses põhiliselt Vene päritolu automaadid AK-74, Hiina AK-56 ning Rumeenia AKMSR.

Galilid on ühed töökindlamad ja vastupidavamad relvad. Neid on Eesti sõdurid kasutanud väga erinevates tingimustes: nii temperatuuril alla 30 miinuskraadi kui ka missioonidel Lähis-Ida kõrvetava päikese käes.

Galili loojaks on Iisraeli kaitsetööstuse endine juhtiv relvainstruktor Yisrael Galili. Iisrael võttis Galili automaadid kasutusele 1972. aastal ja kasutab neid tänaseni. Ehkki neid on välja vahetamas moodsamad Iisraeli automaadid Tavor ja X95. Galilid on kasutusel enam kui 25 riigi sõjaväes ja politseis.

Galili konstrueerimisel on lähtutud paljuski Vene päritolu Kalašnikovi automaadist AK-47 ja Soome päritolu automaadist Valmet M62. Galilide “perekond” katab oma versioonidega nii püstolkuulipilduja, automaadi, kergekuulipilduja kui ka snaipripüssi vajadused.

Eesti Kaitseväes on kasutusel 5,56 mm automaadi Galil tavaversiooni mudel AR, kergekuulipilduja versiooni mudel ARM ning lühendatud vintrauaga mudel SAR. Ainukese 7,62 mm versioonina kasutab kaitsevägi snaipripüssi Galil.

Ehituslikult on automaat Galilil tunduvalt kaugemale arenenud kui tema eelkäijad. Täiustatud on relva vastupidavust, ohutust ja töökindlust erinevates tingimustes. Meil kasutusel olevad Galili metallist padrunisalved mahutavad 5,56 mm versioonis 35 padrunit ja 7,62 mm versioonis 20 padrunit. Galili vinnastuskäepide võimaldab relva vinnastada nii vasaku kui ka parema käega. Galili leegisummuti on välismõõtmetelt sarnane M16 tüüpi relvade omaga, võimaldades kasutada USA M7 tüüpi nugatääke. Galili sihtimisseadmed on oma aja modernseimad. Esimene lahtine sihik on kergelt reguleeritav nii horisontaal- kui vertikaalsuunas. Tagumine dioptersihik omab kauguseseadeid 300 ja 500 meetri peale laskmiseks. Täiendavalt on automaadil triitium-valgustuselementidega varustatud öösihikud hämaras laskmiseks.

Galili automaate on kasutatud missioonidel alates 2000. aastate algusest Balkani maades ja 2003. aastast Iraagis ning edaspidi Afganistanis kuni tänase päevani. Seoses tänapäevaste sihtimis- ja öövaatlusseadmete kasutuselevõtu vajadusega alustati 2004. aastal Iraagi missiooni tarbeks automaatide Galil moderniseerimist. Põhiline uuendus oli punatäpp- või hologrammsihiku kinnitamine relvale. Sellised elektroonilised sihikud muudavad sihtmärgi tabamise automaadist tunduvalt kiiremaks ja lihtsamaks, kuna võimaldavad sihtida mõlema avatud silmaga ega vaja kirbu ja sihiku ühitamist nagu mehaanilise sihiku puhul. Uued tänapäevased sihikud koos hea öönägemisvõimekusega on muutunud moodsa jalaväelase lahinguvarustuse põhiliseks kvaliteedinäitajaks.

Suurem Galili automaatide moderniseerimine toimus 2008. aastal. Selle käigus asendati automaadi originaal-laesäär kergsulamist laesäärega, mille külge saab kinnitada punatäpp- või hologrammsihikut, lasersihikut, taktikalist lampi infrapunafiltriga, lisakäepidet, samuti vajaduse korral 40 mm relvaalust granaadiheitjat. Viimased suurendavad tunduvalt jalaväe tulejõudu, nendega on võimalik tulistada granaate kuni 400 meetri kaugusele.

Automaadi keskmiseks elueaks loetakse 20 aastat, mille jooksul sooritatakse keskmiselt 15 000 lasku. Seoses sellega tekib Eestil lähitulevikus vajadus hankida uued 5,56 mm automaadid, mis vahetaksid välja vananenud Galilid. See ei tähenda veel automaat Galili kadumist kaitsejõudude relvastusest – need vahetatakse välja vastavalt relvade amortiseerumisele mitmete aastate vältel. Jalaväelase põhilise relvana on Galil jätkuvalt tähtis kaitsejõudude arengus ning riigikaitse tagamises.

5,56 mm automaat Galil AR, ARM, SAR
Kaliiber 5,56 mm
Kuuli algkiirus 900–950 m/s
Laskekaugus 300–500 m
Salve mahtuvus 35 padrunit
Kaal koos laetud salvega 3,75–4,35 kg
Relva üldpikkus 840–979 mm
Allikas: kaitsevägi

 

7,62 mm snaipripüss Galil
Kaliiber 7,62 mm
Laskekaugus 600 m
Kuuli algkiirus 780 m/s
Salve mahtuvus 20 padrunit
Relva kaal (ilma salve ja optilise sihikuta) 6,4 kg
Koos optikaga 7,3 kg
Relva üldpikkus 1115 mm
Allikas: kaitsevägi


Jaga:
  • Print
  • email
  • Facebook
  • Twitter
  • del.icio.us
  • Digg
  • Google Bookmarks

Leave a Reply